Artimos šviesos

Režisierius Ignas Miškinis; scenarijaus autorius Ignas Miškinis, pirmosios versijos bendraautoris Mantas Gimžauskas // A tremora / Dagstar production. – Vilnius, 2005;

Artimosios šviesos (pirminė versija)
Scenarijaus autoriai: Ignas Miškinis, Mantas Gimžauskas
2005

„Artimosios šviesos“ – tai kelio filmas uždaroje erdvėje, kurio veiksmas apima koncentruotus vienos nakties įvykius (priešistorė užsimezga tos pačios nakties prieigose – vakare).

Tai yra filmas apie „antrąją“ šiuolaikinio žmogaus gyvenimo pusę, apie „alter ego“. Šio filmo personažai – tai daugybė mūsų laikų Mr. Džekilų ir Haidų – jie yra vienokie, bet norėtų būti kitokie, jie kuri laiką būna mums įprasti ir pažįstami, bet ateina laikas, kai jie pasikeičia 180 laipsnių. Trasformacijos erdvė – naktinės „miegančio“ miesto gatvės, o variklis – meilė. Ypač ta meilė, kurią sunku atskleisti dieną, įprastomis sąlygomis…

….

DOMAS dirba prabangiame viešbuty, kur parkuoja mašinas. Jis „pasiskolina“ savo boso DARIJAUS brangų automobilį (tai jam nėra labai problematiška – bosas, kuris juo pasitiki, išvykęs į užsienį ir grįš tik po kelių dienų), kad pasimatyme padarytų įspūdį LINAI.

Domas – vienintelis iš personažų (nors būtent jis yra istorijos pasakotojas), kuris negyvena dvigubo gyvenimo – jis tik truputį pablefuoja apie savo statusą susipažindamas su naivoka, bet miela mergina iš kaimo, ir, „pasiskolinęs“ boso automobilį, išvažiuoja į naktinį pasimatymą. Jis dar nežino, kad naktis jį įtrauks į nuotylius, kokių jis net negalėjo įsivaizduoti…

LINA – mergina, atvykusi iš kaimo. Dieną studijuoja filosofiją, naktį dirba degalinėje. Bet šiąnakt jai reikia ištrūkti iš darbo, nes labai intriguoja pasimatymas su DOMU, su kuriuo neseniai susipažino ir neišdrįso prisipažinti, kad ji naktimis turi dirbti.

Kaip Domas ir Lina susipažįsta? Faktas, kad jie turi susipažint ekstravagantiškomis aplinkybėmis. Domas priblefuoja, kad jis žymiai kietesnis, negu yra iš tikrųjų.

Liną darbe netikėtai apsiima pakeisti jos kurso draugė INGA fanatiškai mėgstanti avantiūras ir ekstrymą, kuri šį vakarą minutei užsuko aplankyti kursiokės jos darbo vietoje. Inga niekada nedirbusi panašaus darbo ir neturi teisės pakeisti Linos, bet nusprendžia rizikuoti dėl draugės, nors iš tiesų ją labiau intriguoja netikėtas amplua.

Viešbučio vadybininkas DARIJUS – klestintis sėkmingo jauno versliniko (yupio) įvaizdis, bet tikra, tačiau visiškai slapta jo aistra – meilė nusenusiai balerinai.

Degalinės administratorius TADAS – netikėtai naktį pasirodo savo degalinėje alaus savo draugelių vakarėliui paimti (kaip jam įprasta). Vietoj savo darbuotojos randa pašalinį žmogų – Ingą, NEREALIĄ (jo požiūriu) merginą. Konfliktas. Flirtas. Palikta kompanija. Tadas su Inga leidžiasi į jos „crazy“ draugų naktinį nuotykį…

INGOS DRAUGAI – svingeriai? kultas? kažkokie egzotiški narkomanai ar dar kas nors? Jų vakarėlis – viso siužeto kulminacija, kur susiveda praktiškai visų personažų keliai. Čia pagrindinė aplinkybė, kurią reikia sugalvoti, ir kuri man niekaip nesigavo… kažkas neįprasto ir nelaukto naktiniame mieste. Ko gero visi siūlomi variantai kol kas blogi, bet siužeto šarmui neišvengiamai turim sugalvot kažką ekstravagantiško.

POLICININKAS – romantiškas ir paslaptingas įsimylėjėlis, besislepantis po oficialia pareigūno kauke. Policininko mylimos mergaitės tėvai – visiški degradai asocialai, todėl jam nuolat lengva rasti pretekstą apsilankyti jų bute, žinoma, neišsiduodant, kad myli jų moksleivę dukrą.

Šianakt jo mylimoji pabėgo iš namų ir, tikėtina, turėtų leisti laiką kažkur mieste su abejotinos reputacijos paaugliais. Reikia ją surasti ir turbūt (policninko požiūriu) išgelbėti… Bet į jo zoną ateina iškvietimas – pavogtas prabangus automobilis ir žinomas įtariamasis (Domas)…

POLICINIKO PARTNERIS – iš pažiūros tylus, santūrus „marozas“, bet iš tikrųjų, siužetui plėtojantis, paaiškėja, kad jis įsimylėjęs savo partnerį…

Darijaus senutei balerinai blogai su sveikata (tai jau charakteringa jos amžiui – priepolis, kažkas dar) – Darijus pirmiau nei planuota grįžta iš užsienio ir dėl balerinos sveikatos jam tenka skubėti, o jo prabangaus automobilio nėra! Žinoma, jis skambina policijai ir įskundžia Domą, todėl, kad vienas viešbučio dabuotojas – komiškas ir beviltiškas „šestiorka“ Domo planus išduoda („šestiorka“ – dar vienas ryškus epizodinis personažas nuotaikai pagyvinti). Darijus priverstas ieškoti taksi, kad išgebėtų neafišuojamą, bet didžiąją savo 60-metę meilę…

TAKSISTAS? Nerealiai dėkingas šiose aplinkybėse personažas, tik jo amplua dar reikia sugalvoti.

Personažų istorijose laimingos pabaigos nėra – jiems toli iki klasikinino Mr. Džekilo ir Haido, nes jų interesų ir užmojų ratelis sutitraukia iki mums ir žiūrovams nuostabiai atpažįstamos realybės dvylipumo: mes norime meilės, bet tik kelias valandas prasistumdome kokiame kvailame klube ir keliamės skaudančia galva, norime adrenalino, bet tiesiog apsukame keletą ratų savo automobiliu naktinio miesto gatvėmis ir grįštame pas nusibodusius vyrus/žmonas, šunį ir televizorių… Bet po šios (FILME RODOMOS) nakties lieka nauja, neįprasta viltis… Naktis parodo personažų potencialą, kurį turi ir jie, ir žiūrovai – potencialą kažką pakeisti ar bent nuspalvinti savo gyvenime…